Blog > Komentarze do wpisu

Podobieństwa i różnice

Rozbawili mnie dziś krytycy filmowi Wyborczej. W głównym wydaniu Jacek Szczerba recenzował „Dług” Johna Maddena. Najwyraźniej film mu się spodobał; nie przypadły mu tylko do gustu moralizatorskie „dialogi, których pozazdrościliby im uczniowie z katolickiej szkółki niedzielnej”. Szczególnie zwraca zaś uwagę na dobór aktorów; w związku z tym, że akcja dzieje się i w 1997 roku, i w 1966, w te same postaci wcielają się różni aktorzy. Jak pisze Szczerba:

aktorów wziął Madden świetnych i dobrze ich obsadził. Gdyby ktoś miał co do tego wątpliwości, niech obejrzy zdjęcia ze światowej premiery filmu, na których [Helen] Mirren i [Jessica] Chastain pozują obok siebie, aby można się było upewnić, czy słusznie postąpiono, dając im do grania tę samą postać, tylko w innym wieku.

Ten sam film w Co jest grane recenzował Paweł Mossakowski, który dał mu cztery gwiazdki na sześć możliwych. Ten z kolei zauważył wiele słabych punktów „Długu”: chaotyczność, niedorzeczność pewnych rozwiązań fabularnych oraz „nienadzwyczajne aktorstwo”. Oczywiście, każdy recenzent wyraża swoją opinię i może mu się podobać dokładnie to, co nie podoba się koledze po fachu. Ale następny fragment recenzji Mossakowskiego szczerze mnie rozbawił, zwłaszcza w zestawieniu z opinią Szczerby:

Trochę przeszkadza też to, że starzy agenci są kompletnie niepodobni do młodych, tj. do siebie samych sprzed lat – niby drobiazg, ale w filmie opowiadającym o tym, że każda biografia jest pewną ciągłością i że przeszłość nigdy nie ginie, istotny.

Jedna rzecz różnić się opiniami, ale to chyba lekka przesada. No to jak w końcu?

Poniżej zdjęcie Mirren i Chastain. Wg mnie są naprawdę do siebie podobne. Panie Mossakowski, pora odwiedzić okulistę!

The Debt

piątek, 21 października 2011, myopic_as_mole

Polecane wpisy